2018. április 7., szombat

Buksiról helyzetjelentés


A kis pulikutya Buksi, tavaly novemberben került hozzánk. Akkoriban még úgy írtam róla, hogy direkt a tyúkudvarba a baromfiak közé vettük őrzésre. Még 2 hónaposan igazi kis tünemény volt, szokta az új helyét és akkor még úgy tűnt beválik a terv. Ahogy nőtt, úgy lett egyre elevenebb és kezdte  megmutatni a valódi énjét. Egy másik faluból ahonnan hoztuk, ott nem volt más állat csak a szülei és a testvérei. Az eladó úgy fogalmazott, hogy "itt a szomszédban vannak tyúkok, mindig ott ugatták őket a kerítésnél..." ennek a ténynek nem tulajdonítottunk akkor nagy jelentőséget. Mivel Jocónál is van egy puli, csak az szuka, ezért azt hittük, hogy majd a miénk is aki kan, majd úgy megtűri a szárnyasokat mint ő. Sajnos idővel beláttuk, hogy ez egyáltalán nem így van. 

Buksi míg picike volt addig az a rejtélyes állat nappal is visszajárt, azóta mióta felnőtt ez a probléma végérvényesen megszűnt. De saját maga is pár tyúkot tönkretett. Játszott velük. Rájuk nehezedett, cibálta a szárnyukat, kergette őket, megette a fészekből a tojást. Nem tűrtem el tovább a terrort, ezért arra az elhatározásra jutottam, hogy nappal itt van a kutyámmal Bobival az első udvarban, viszont este - mikor a tyúkok beülnek a helyükre - akkor hátrazárjuk, had őrizzen. Ez az ötletem remekül bevált. Most már 7 hónapos, eléggé megnőtt. Javára inkább az anyjára ütött, de az apjának a temperamentumosságából is van benne. Már tud ülni, feküdni, jön ha hívom. Szeret sétálni, Bobival legtöbbször olyan területre viszem ahol mező van és senki se zavar, hogy had szaladják ki magukat. Viszonylag jó kis fajta, csak - mint minden kutyánál - foglalkozással egész jót kilehet belőle hozni. 

Egész nap elvan az első udvarban. Jelezve ugat ha valaki csenget, vagy az újságot hozzák, játszik a másik kutyával, kotor, labdázik, rágja a rongyot vagy éppen egy vastagabb farönköt. Este fele elég nyitnom a hátsó kaput, már tudja hogy neki menni kell. Reggel már áll a kapuban, hogy had jöhessen be. 



kicsit maszatosan 

2018. április 2., hétfő

Húsvéti meglepetések

Március 12-én ültettem meg Csöpit, aki sikeresen ápr.1-én és 2-án Húsvét 2 napján kiköltötte csibéit. A kezdetekkor 9db tojáson ült, amiből 7db kapott volt, a másik kettő pedig a sajátunkéból származott. A költés elején rá 2 napra március 14-én kettő tojást sajnos összeroppantott. Utólag rájöttem, hogy kicsit sok tojást tettem alá, mivel kistestű tyúk (japán tyúk és hagyományos tyúk mix) ezért nem bír el maga alatt többet. A blog facebook oldalán 2 nap is megosztottam veletek az örömhírt. Végül 7db tojásból 6db csibe lett. Sajnos 1 záp volt. Édesanyám segítségével a takarmányos melletti zárt fatárolóból két sor fát áthordtunk a másik tárolóba, utána kisepertem és kis rendrakás után átvittük a ketrecet. Kibéleltem szalmával és szénával vegyesen, tettem be nekik edénybe darát, itatóba vizet. Holnap venni kell nekik indítótápot, később majd kapnak nevelőt is majd ha már tollasok és sokkal nagyobbak. Legvégén csak búzát mire kikerülnek addigra azt is megtanulják megenni. Tojást is főzök nekik még a mai nap. 

Természetesen a kötelező feladatokat is elvégeztem pl.: a csibék csőrén található kis kiálló bevonatot egyszerűen lepattintottam a körmömmel. Ezt mindig el kell végezni, hisz enélkül enni/inni sem tudnának. A bevonat segítségével tudják könnyedén áttörni a tojást úgy, hogy ne sérüljenek meg. Kezdő löketként meg kell őket itatni 1x minimum, de a legjobb ha 3x egymás után. Ilyenkor vízbe szoktam tenni a csőrüket és a reflexnek hála kortyintanak belőle. Ezzel segítjük beindítani nekik a beleik működését és az egész kis szervezetüknek beköszönünk ezzel a folyamattal. Később már maguktól is megtalálják az itatót és a tyúkanyó segítségével csipegetni is tudnak majd a takarmányból.
Egy darabig gyönyörködtünk a látványukban. Jó volt nézni ahogy a kotlós hívogatta a piciket enni. 

picik

ketrec belülről
ketrec kívülről